Безпечний Інтернет

Як налаштувати батьківський контроль у Google Play

Критика – це добре. Як пояснити дітям, що таке критичне мислення і як ним користуватись

Критика – це не про недоліки і негатив, а про розвиток через виправлення недопрацьованого. Вона буває позитивною, конструктивною, і вдалий критичний розбір тільки покращує справи. Проєкт “Дружня школа” розповідає, як привчати дітей до критичного мислення – з чого починати і навіщо їм це потрібно.

Критичне мислення – це не обов’язково пошук недоліків. Це, насамперед, мислення з практичної, а не емоційної позиції. Доказовість, раціоналізація, логіка – ось складові критики.

Такий тип мислення дозволить дітям глибше і системніше пізнавати світ, адже його основа – це постійні питання і пошук відповідей. Правильна побудова ланцюжка запитань-відповідей дасть можливість дитині підкріплювати свої думки чіткими аргументами і суттєво знизить можливість непорозумінь. Коли учень сприймає нову інформацію, то саме завдяки вмінню мислити критично навчається відстежувати власне розуміння нового матеріалу та помічати в ньому прогалини.

Для кращого розуміння, як розвивати критичне мислення в себе та в дітей, радимо пройти онлайн-курс на Prometheus.

  • розвиток раціонального сприйняття дійсності (“тверезий погляд” на світ);
  • чіткість суджень і аргументації знижують поріг непорозумінь;
  • чесність через відсутність емоційної упередженості;
  • ефективніше дослідження навколишнього світу;
  • вміння ухвалювати рішення тренується, коли дитина робить вибір між варіантами відповідей на запитання;
  • дитина починає ставити запитання не тільки собі та іншим, а й про себе – це допоможе краще пізнати себе та більше замислюватись над вчинками;
  • зникає страх помилки – і це один із найперших пунктів, який потрібно пропрацювати. Помилятись – це нормально, завдяки виправленим помилкам вчаться і ростуть.

Насамперед, дитині потрібно пояснити три моменти:

  1. Сумнів – це окей. І цікавість – теж. Це значить, що предмет потребує дослідження і варто за це взятись.
  2. Забагато запитань не буває, але потрібно навчитись ставити правильні. У цьому моменті потрібна допомога дорослих, поки дитина сама розбереться, які запитання – важливі, а які – другорядні і тільки забирають час та увагу.
  3. Помиляються всі. І це нормально. Краще помилитись, ніж бездіяти. Часті помилки – теж добре: це сигнал, що потрібно працювати в іншому напрямі.
  • Відповідати запитанням на запитання. Зазвичай, коли дитина щось запитує, очікує почути факт: “Я бачив пташку з червоним пір’ям на грудях – що це за пташка?”. Скажете “снігур” – отримаєте, може, ще 1-2 запитання, а потім увага перемикнеться на щось інше. Щоб довше втримати концентрацію на дослідженні пташки, спитайте у відповідь: “Де ти бачив цю пташку?”. Продовжуйте розпитувати – так дитина тренуватиме уважність, краще запам’ятає інформацію про пташку. Можливо, навіть захоче пошукати більше інформації у книжках.
  • Порівнювати і протиставляти – допомагає розвинути здатність дивитись на подію чи предмет із різних поглядів. Яблуко велике – чому? Бо воно не вміщається в руку. А якщо його візьме дорослий, в якого рука більша?
  • Запитувати про джерело інформації – “Звідки ти це знаєш?”. Разом подумати, чи справді порада сусідського хлопчика про лікування бородавок жабою краща, ніж призначення лікаря.
  • Обговорювати аргументи – чому одні більш переконливі, ніж інші? Це допоможе навчити розбору фактів і синтезу.

Найкращий спосіб розвинути критичне мислення  — привчити дитину ставити багато запитань і самостійно шукати на них відповіді. Під час цього учні аналізують й інтерпретують інформацію, розбирають ідеї, будують гіпотези, відстоюють свій погляд. Запитання – це засіб стимулювання різних видів мислення на різних рівнях складності.

БЕЗПЕКА ДІТЕЙ В ІНТЕРНЕТІ

Дізнайся про свої права в цифровому середовищі

Не ігнорувати і не забороняти: як захистити дітей від кібербулінгу

7 порад для вчителів, як навчити учнів безпечної поведінки в інтернеті

Safer Internet Day Challenge 2021

З нагоди Міжнародного дня безпечного інтернету Програма академій Cisco та провідні університети України за підтримки Інституту модернізації змісту освіти, запрошують школярів 8-11 класів, студентів коледжів та учнів ЗП(ПТ)О приєднатись до Safer Internet Day Challenge 2021

Курс із мережевого етикету й безпеки

Курс містить текстові матеріали, відеоролики та завдання, які допомагають інтегрувати вивчення мережевого етикету та правил безпеки в навчальну програму. Він складається з п’яти аудіовізуальних модулів із короткими тестами наприкінці кожного модуля.

https://digitaledu.org.ua

Інформаційно-освітня кампанія #Stop_sexтинг для захисту українських дітей від сексуального насильства в Інтернеті.

Адреса сайту:

https://stop-sexting.in.ua

Проєкт «Про Інтернет»

Проєкт «Про Інтернет» розповідає про будову електронного мозку мережевого простору.

Ти дізнаєшся про те, як отримати доступ до знань, знайти потрібну інформацію, критично оцінити контент, створити власний інтернет-проект, спілкуватися — і робити все це, дотримуючись простих правил безпеки.

http://www.prointernet.in.ua

Перейти до вмісту